Edukacija o prvoj pomoći i sustavu zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj

U četvrtak 25. travnja učenici i djelatnici škole sudjelovali su na edukaciji o pružanju prve pomoći, a u petak 26. travnja upoznali su se s radom civilne zaštite na području Primorsko-goranske županije, tj djelom aktivnosti  unutar sustava zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj.

U suradnji s ravnateljicom Gradskog društva Crvenog križa Grada Čabra Eleonorom Piščević u školi je organizirano predavanje „Prva minuta je najvažnija“, o laičkom pružanju prve pomoći, koje su vodile Sanja Branišelj Paulin, članica interventnog tima Crvenog križa te Lidija Janeš, djelatnica Hitne medicinske pomoći u Čabru. Cilj edukacije bio je osposobiti mlade kako prepoznati životnu ugroženost, kako pozvati hitnu medicinsku pomoć te pravovremeno započeti pružati prvu pomoć. Osim predavanja učenici i djelatnici vježbali su bočni položaj, reanimaciju te uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD). Za maturante to je bilo ponavljanje/utvrđivanje gradiva jer su svi nedavno polagali vozački ispit. Svakako su nam dobrodošle informacije o radu AVDa. Dobili smo informcije o mjestima na kojima su uređaji postavljeni na području Grada Čabra.

U petak su učenici i djelatnici škole bili upoznati s radom civilne zaštite na području PGŽa. Upoznali su se s radom Hrvatske gorske službe spašavaja Stanice Delnice, djelovanjem Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čabar, Gradskim društvom Crvenog križa i Društvom Crvenog križa PGŽa te službom K9. Služba K9 privukla je najviše pozornosti učenika i djelatnika škole. To je služba sigurnosti koja u svom radu koristi potražne pse ili, kao što se u našem govornom području kaže, „policijske pse“. Uživo smo upoznali belgijskog ovčara, a njegov nam je vlasnik prezentirao rad s potražnim psima za vrijeme potresa u Turskoj 2023. godine.

Tijekom aktivnosti dijelili su se edukativni materijali Ravnateljstva civilne zaštite kako bi mladi svojim znanjem i „malim“ koracima doprinijeli smanjenju rizika od katastrofa i stvaranju sigurnog okruženja.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 30. 4. 2024.