O Holokaustu

27. siječnja obilježen je aktualizacijom nastave povijesti na temu: Sjećanje na Holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti. U školskom hodniku učenici 4.a razreda postavili su prigodni pano.

Budući da su učenici 4.a razreda na svom maturalnom putovanju kroz Europu posjetili Auschwitz, najzloglasniji nacistički logor u 2. svjetskom ratu, na panou se našao tekst «Posjetili smo Auswitz». Objavljujemo ga u cijelosti.

Posjetili smo Auschwitz

Početkom 1940. nacistička Njemačka je sagradila nekoliko koncentracijskih logora i logora za istrebljivanje, na području koje je bilo pod njihovom vlasti. Auschwitz (njem. Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau) je najveći i najstrašniji koncentracijski logor nacističke Njemačke. Nalazio se u Poljskoj, blizu grada Oświęcima (njem. Auschwitz), 50 km zapadno od Krakova i 286 km od Varšave. Koncentracijski logor u Auschwitzu je imao veliku važnost u holokaustu počinjenom nad Židovima.

Na maturalnom putovanju u kolovozu 2010. godine posjetili smo taj logor, danas muzej, koji svake godine posjećuje na stotine tisuća ljudi kako bi odali počast onima koji su tamo izgubili svoje živote.

Odmah na ulazu, iz mora narančastih cigla, sivila, sumaglice i strave koja vlada cijelim prostorom, izranja čuveni natpis „Arbeit macht frei“, u prijevodu „rad oslobađa“.  Blatnjavi put vodi nas dalje od zgrade do zgrade nekadašnjeg logora… 1 100 000 ljudi izgubilo je život na ovome mjestu. Fotografije, podaci, brojevi, dokumenti… A onda šok. Nevjerojatne količine ljudske kose, tisuće slomljenih naočala, higijenski pribor, koferi, tisuće pari cipela svih veličina,… Pripadale su ljudima koji su vjerovali da će se jednoga dana vratiti kući. Međutim nikada nisu izašli iz „Tvornice smrti“.

Auschwitz je vjerojatno najpoznatiji po ubijanju ljudi u plinskim komorama i spaljivanju njihovih tijela. Još jedan strašan dio obilaska muzeja. Stojeći u plinskoj komori, gotovo da možemo osjetiti očaj ljudi koji su tu skončali. Tijela nam prožima osjećaj koji se riječima ne može opisati…

Svi smo mi svjesni zločina koji su se događali, međutim nitko od nas nije zamišljao takve strahote… tek kada se nađemo na takvome mjestu postajemo svjesni o kako velikom broju ljudi se radi, koliko suza je proliveno, koliko bola i patnje naneseno u nečovječnom pokušaju istrebljenja čitavog jednog naroda. Posjet Auschwitzu je strašno i neugodno iskustvo, no ipak nešto što u svakom slučaju vrijedi vidjeti… jer kao što i izreka kaže, tko zaboravlja zločin, postaje njegov sudionik.

4.a razred

objavio: Marica Keča   datum: 15. 2. 2011.