Dan škole u Malom Lošinju

60. godišnjicu SŠ "Vladimir Nazor" Čabar obilježili smo izvanučioničkom nastavom u  Malom Lošinju.

Krenuli smo rano ujutro, 27. listopada 2021. g.; 39 učenika, 11 profesora i ostalo osoblje. Prvu smo kavicu popili na "Vratima Jadrana" u Rijeci.Ubrzo smo se ukrcali na trajekt  Brestova. Do Porozina smo fotografirali prelijepe kadrove našeg mora, otoka i obale. Nastavili smo vijugavom i uskom cestom otoka Cresa. Uz put su bezbrižno pasle ovce, a u zraku su letjeli bjeloglavi supovi. Do Malog je Lošinja vrijeme brzo prošlo.

Posjet Muzeju Apoksiomena bio je impresivan. Nakon što smo obuli "papuče", pokretnim stepenicama krenuli smo k našem atleti. U sobi koja podsjeća na morsko dno, kustosica nas je upoznala s glavnim obilježjima muzeja. Zatim smo pogledali kratak film u dvorani koja je cijela ispunjena tapiserijom (razlog  nošenja papuča). Kroz prozorska smo okna fotografirali našeg domaćina te mu se pomalo približavali. Prostorija u kojoj je čuvan Apoksiomen  pod posebnim je uvjetima: temperatura, vlaga...Dobro smo ga proučili iz svih kutova. Na kraju smo napravili zajedničku fotografiju u kaleidoskopskoj sobi.

Slobodno vrijeme u najvećem otočnom gradu prošlo je za čas. Malo smo se okrijepili, prošetali, fotografirali i krenuli nazad. Na povratku smo stali  u malom mjestu Osoru te obišli njegove znamenitosti. U razgovoru sa starim ribarom saznali smo da je taj pitoreskni gradić davno imao veći broj stanovnika te nam je pokazao gdje je nekada bila solana. Uz pjesmu Beli, Cres i Lubenice napustili smo otok Cres iz mjesta Merag te došli na otok Krk u Valbisku.

U kasnim smo se noćnim satima sretno i veselo  vratili u naš prekrasni Gorski kotar.

Priloženi dokumenti:
Apoksiomen.jpg (540.13 KB)
Film.jpg (1.51 MB)
Kaleidoskopska_soba.jpg (801.48 KB)
Otok_Cres.jpg (1.25 MB)
Sa_delfinom.jpg (1.30 MB)
Trajekt_Brestova.jpg (706.06 KB)

objavio: Melita Lichtenthal   datum: 28. 10. 2021.