Što čitam?/S kim si takav si!

Potaknuta narodnom izrekom „S kim si takav si“ školska knjižničarka je u sklopu obilježavanja Godine čitanja 2021. učenicima pripremila kratku edukaciju o važnosti čitanja s naglaskom na to što čitamo.

Obzirom da je školska knjižničarka po struci i dipl. psiholog – profesor prvo se osvrnula na čitanje s psihološkog aspekta, a zatim je učenicima ukazala na važnost čitanja osobito u periodu adolescencije u kojem se učenici upravo nalaze. Navodeći primjere iz svijeta poznatih prezentirala im je što uspješni ljudi govore o čitanju i koliko čitaju.

Kao socijalna bića skloni smo kopirati jedni druge tijekom složenog procsa socijalizacije, tj. učimo iz našeg okruženja. Ako provodimo puno vremena s nekim ljudima počinjemo prihvaćati njihova uvjerenja i oponašamo njihove navike. Dakle, s kim si takav si!

Čitanje određenih autora, praćenje njihovih društvenih mreža i izjava u javnosti također može utjecati na naše ponašanje. I ovdje vrijedi izreka „S kim si takav si“. Većina uspješnih ljudi upravo je to i radila, čitala, pratila već poznate, uspješne i bogate ličnosti te su i sami postali takvi, a mnogi još i uspješniji.

Prava korist od čitanja je u tome što možemo izabrati koga ćemo dodati u svoj osobni krug ljudi,  čije ideje i uvjerenja ćemo preuzeti i kakva ćemo ličnost na kraju postati.

A, kao dokaz da je čitanje mnogima promijenilo život stručna suradnica navela je niz izjava uspješnih ljudi.

Npr. :

„Jednog sam dana pročitao knjigu i cijeli mi se život promijenio.” Orhan Pamuk

„Dio sam svega što sam pročitao.” Theodore Roosevelt

„Ideje koje su mi promijenile život dobila sam čitajući.“  Bell Hooks

“Koliko ljudi je započelo novu eru u svom životu pročitavši neku knjigu.” Henry David Thoreau

objavio: Marica Keča   datum: 6. 12. 2021.