Obilježili smo Mjesec borbe protiv ovisnosti

U Mjesecu obilježavanja borbe protiv ovisnosti od 15. studenog do 15. prosinca u školi je provedeno nekoliko preventivnih aktivnosti između ostalih proveden je program „Zdrav za 5“.

Preventivni programi sastavni su dio godišnjeg plana i programa te školskog kurikuluma svih odgojno-obrazovnih ustanova. Velik dio preventivnih aktivnosti provodi se upravo tijekom Mjeseca obilježavanja borbe protiv ovisnosti. No, brojne preventivne aktivnosti provode se tijekom cijele školske godine.

Glavni nositelj preventivnih aktivnosti u školi je stručna suradnica psihologinja. U hodniku škole postavila je veliki pano na temu ovisnosti pod sloganom Reci „NE“. Tu su podaci o duhanu, alkoholu, drogama, igrama na sreću te podaci o suvremenim oblicima ovisnosti između ostalog o ovisnosti o internetu, mobitelu, hrani, poslu, shopping-u… Edukacija s učenicima provedena je u obliku kviza koji se zbog epidemioloških mjera provodio posebno u svakom razredu.

Učenici prvog razreda uključeni su u projekt „Zdrav za 5“ te je za njih organizirana edukacije od strane djelatnika MUP-a Policijske postaje Čabar na temu: Štetne posljedice i kazneno pravni aspekti zlouporabe psihoaktivnih droga.

Budući da zbog pandemije Covid-19 prošle školske godine projekt „Zdrav za 5“ nije proveden ni u osnovnim i ni u srednjim školama djelatnik MUP-a učenicima je održao i predavanje na temu: Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola koje su učenici trebali slušati u osmom razredu osnovne škole.

Tijekom provođenja aktivnosti unutar projekta „Zdrav za 5“ učenici usvajaju znanja o utjecaju alkohola i droga na zdravlje i izgled pojedinca, utjecaju na ponašanje, obiteljski sustav, na profesionalnu i sportsku karijeru, ali i o policijskim poslovima te primjeni policijskih ovlasti prema počiniteljima kažnjivih radnji, kao i zapriječenim sankcijama u slučajevima zlouporabe alkohola i droga.

objavio: Marica Keča   datum: 20. 12. 2021.